Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Obraz vojny

Číslo 3/2011 · Eva Veselská · Čítanosť článku: 2121
 

Jozef Gregor Tajovský: Rozprávky z Ruska, Cathedra 2011

Tajovského zbierka poviedok, príbehov a čŕt – na hodinách literatúry trochu opomenuté dielo – približuje každému, kto po nej siahne, celistvý obraz podmienok, prežívania nezmyselnosti a absurdnosti vojny. V jej centre nebojujú „nejakí“ vojaci, ale jednoduchí, niekedy až dojemne naivní dobráčikovia, hendikepovaní a tí najobyčajnejší ľudia – zverbovaní z donútenia. V tejto zbierke krátkych dielok rozdelených do ôsmich častí sa boja o životy svojich drahých, priateľov, ale i o tie svoje, otcovia, bratia, strýkovia, starí otcovia, ktorí vo viere odovzdávajú všetky žiale a spomienky na svoje domovy a modlitby Bohu. Kruté podmienky na fronte a v zajatí niekedy spoja a zblížia, no inokedy odcudzia a na povrch sa vynoria tie najhoršie ľudské charaktery a črty.

J. G. Tajovský niekedy vystupujúc ako rozprávač deja v prvej osobe a inokedy ako „pozorovateľ“ bez osobného zainteresovania, rozpráva rôzne príhody a príbehy opisujúce ľudské osudy, odohrávajúce sa na pozadí historických udalostí, a tak čitateľ „zacíti“ závan blížiaceho sa vzniku prvej Československej republiky, revolúciu v cárskom Rusku a reakcie na ňu. Tieto, na jazyk, výrazy a slovné spojenia bohaté, krátke príbehy, príhody a zápisky majú spoločných niekoľko čŕt: verbovanci a dobrovoľníci légií prežívajú hlad, zimu, strach o svoj život a niekedy aj nedostatok ľudskosti a spolupatričnosti. Na druhej strane však spomienky na rodiny a nádej v budúce stretnutie s nimi, vlievajú do žíl týchto postáv odhodlanie a túžbu žiť a všetko to prežiť. Zároveň ich spája radosť a slovanská spolupatričnosť, nádej v slobodu a nový štát, ktorého vznik je už predo dvermi. Spája ich však aj nenávisť voči monarchii, ktorá je pre nich stelesnením spútania a spiatočníctva. Rozprávky z Ruska sú určite zaujímavým dielom napísaným svedkom udalostí doby, ktorá udala smer dvadsiatemu storočiu, avšak niekedy rovnako smutnou a melancholickou atmosférou, rovnakým štýlom, ako aj podobnosťou postáv a svojou až prílišnou krátkosťou, sa akoby zlievajú dokopy a stanú sa trochu jednotvárnym čítaním. Sú však hodnotným a výpovedným svedectvom, ktoré predchádzajúci režim scenzuroval, a tak máme vďaka tomuto novému vydaniu možnosť prečítať si všetky príbehy tak, ako boli aj pôvodne napísané a v ich celistvosti.

Zbierka sa vďaka svojmu praktickému „paperbackovému“ vydaniu pohodlne zmestí do kabelky a padne rovno do ruky. Jej ľahkosť a veľkosť predurčuje túto knihu na čítanie do autobusov, na zastávky, do čakárne, na cesty vlakom. Krátke príbehy určite potešia tých, ktorí pre náročnosť svojich profesií nemajú čas čítať dlhé romány, ale práve časová nenáročnosť týchto dielok im zároveň ponúkne kvalitné čítanie od slovenského klasika.

Autorka je učiteľka.

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.