Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Ocenenie Jána Čarnogurského

Číslo 2/2011 · redakcia · Čítanosť článku: 2471
 

Dňa 11. júna 2011 bola vo Varšave udelená Medzinárodná cena sv. Vojtecha za mier, slobodu a spoluprácu v Európe Jánovi Čarnogurskému. Slávnostné zhromaždenie sa konalo v rezidencii poľského prezidenta v paláci Belvedér.

Cenu predstavil predseda správnej rady Nadácie sv. Vojtecha v Krefelde Prof. Dr. Hans Süssmuth. Medzinárodnú cenu sv. Vojtecha Jánovi Čarnogurskému odovzdal poľský prezident Bronislaw Komorowski. Laudatio predniesol prvý slobodne menovaný predseda vlády v Poľsku Tadeusz Mazowiecki.

Cena sa odovzdáva za zásluhy pri budovaní humanizmu, demokracie a jednoty v Európe. Na záver ceremónie sa poďakoval nový laureát Ceny Ján Čarnogurský.

Nositeľmi Medzinárodnej ceny sv. Vojtecha sa doteraz stali títo Stredoeurópania: Tadeusz Mazowiecki (Poľsko), József Antall (Maďarsko), kardinál František Tomášek (Česká republika), kardinál Franz Kőnig (Rakúsko), Václav Havel (Česká republika), Helmuth Kohl (Nemecko), František Mikloško (Slovensko), Wladyslaw Bartoszewski (Poľsko) a Árpád Gőnz (Maďarsko). Najbližšie sa má Cena sv. Vojtecha odovzdávať v roku 2013 v Budapešti.

V predvečer udeľovania Ceny sv. Vojtecha, 10. 6. 2011, sa na pôde Varšavskej univerzity konalo na počesť Jána Čarnogurského sympózium na tému „Východ a Západ Európy: Napätia a spoločné hodnoty“. Sympózium sa konalo pod záštitou poľského prezidenta Bronislawa Komorowského. Otvoril ho prorektor Varšavskej univerzity Wlodzimierz Lengauer, profesor Bernhard Vogel, bývalý predseda vlády Durínska za stranu CDU a dnešný čestný predseda Nadácie Konráda Adenauera, profesor Hans Süssmuth, predseda správnej rady Nadácie sv. Vojtecha v Krefelde.

Sympózium obsahovalo dva bloky vystúpení: náboženský a politický. Prvého bloku s názvom Náboženský dialóg sa zúčastnili napríklad biskup Stanislav Budzik, sekretár Konferencie biskupov Poľska, arcibiskup vroclavsko-štetínskej diecézy poľskej autokefálnej pravoslávnej cirkvi Jeremiasz Jan Anchimiuk. Druhej časti s názvom Politický dialóg sa zúčastnili Andrzej Halicki, predseda zahraničného výboru v poľskom parlamente, profesorka Rita Süssmuthová, bývalá predsedníčka nemeckého Spolkového snemu, profesor Adam Daniel Rotfeld, bývalý minister zahraničných vecí Poľska.

V nedeľu 12. júna členovia Nadácie sv. Vojtecha, laureát a ďalší prítomní položili vence k pamätníku kardinála Stefana Wyszinského a k Pamätníku povstalcov varšavského getta.

Pri tejto príležitosti uverejňujeme ďakovnú reč Jána Čarnogurského, ktorá odznela vo Varšave.

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.