Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Koruna a dejiny

Číslo 4/2010 · Jozef Haľko · Čítanosť článku: 2768
 

Koruna na hrote dómskej veže je v istom zmysle slova najkurióznejším artefaktom hlavného mesta. Je totiž pohľadom najdostupnejší neobmedzenému počtu ľudí, no súčasne je najmenej dostupný všetkým, ktorí by sa k nej chceli fyzicky priblížiť. Vo výške 85 metrov je to za normálnych okolností prakticky nemožné. Možnosť korunu vidieť zďaleka so súčasnou nemožnosťou prehliadnuť si ju vyústilo do vzniku bizarných legiend o jej rozmeroch, akoby práve ohromujúca veľkosť mala zvyšovať jej umeleckú či historickú hodnotu.
A tak sme mnohí od detstva s plnou vážnosťou počúvali o tom, že v mohutnej korune by sa obrátil konský povoz, zmestí sa do nej trabant, ba dokonca aj stôl s dvomi stoličkami...
Absurditu takýchto tvrdení som si v plnej miere uvedomil v auguste roku 2010 prvý raz stojac na lešení s výhľadom na 160 centimetrov vysokú korunu na poduške veľkej „iba“ 120 krát120 centimetrov. V čom teda spočíval optický trik, vyvolávajúci dojem tak premrštených rozmerov?
Predovšetkým zúžený hrot veže pod korunovačným vankúšom vyvoláva zdanie väčších rozmerov v porovnaní s realitou. Navyše, pozadie koruny tvorí vždy obloha, na ktorej nie je možnosť korunu porovnať s iným objektom. Napokon treba spomenúť členitosť koruny, ktorej plastickosť je umocnená vyše 600 pologuľami.

„Malosť“ koruny bola najčastejším prekvapením vyše desaťtisíc návštevníkov, ktorí do bratislavskej Katedrály svätého Martina zavítali pozrieť si ju počas jej krátkodobého vystavenia po reštaurovaní a pozlátení. Toto prekvapenie však nebolo sklamanie: každý si uvedomoval túto historicky jedinečnú príležitosť postáť blízko artefaktu inak nedostupného v 85 metrovej výške. Dojem vskutku historického zážitku umocnila aj výstava dokumentov nájdených v korune, vypovedajúcich o jej dejinách. O požiari veže a zničení pôvodnej koruny svedčil nepriamo obhorený tereziánsky dokument z roku 1765, o oprave dómskej veže v rokoch 1833-1846 a v roku 1905 svedčili ďalšie dokumenty.
Novopozlátenú novú korunu obdivovali návštevníci bez rozdielu veku a národnosti, mala akúsi zjednocujúci silu v poukaze na spoločné niekoľko storočné dejiny. Okrem toho znamenala veľa aj pre hlbšie uvedomenie identity obyvateľov hlavného mesta - pri pohľade na predmet pripomínajúci staroslávne korunovácie, ktoré mali významná dosah nielen politický a spoločenský, ale nesporne aj duchovný a kultúrny.
Po niekoľkých krátkych týždňoch sa obnovená koruna opäť leskne na hrote dómskej veže. Rok 2010 sa tak definitívne a nezmazateľne zapísal do dejín bratislavskej Katedrály svätého Martina.

Copyright © 2005-2024 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.