Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Energia z Mlynskej doliny

Číslo 2/2010 · Peter Motyčka · Čítanosť článku: 2670
 

Zbor UPeCe: SELLELLEIA 2
Univerzitné Pastoračné Centrum sv. Jozefa Freinademetza
Bratislava & studio LUX, CD, TT: 63:30, www.upc.uniba.sk

Stretli ste sa už s podivne znejúcim výrazom Sellelleia? V skutočnosti sa jedná o skomoleninu slova Aleluja, ktorá vznikla nedopatrením pri nácvikoch speváckeho zboru UPeCe, keď sa v roku 2002 chystal v Ríme prevziať putovnú ikonu Sedes Sapientiae. Jeho história však siaha o čosi hlbšie; vo svojej prvotnej, nadšeneckej podobe, fungoval už počas nedeľných bohoslužieb v priestoroch internátneho discoklubu od roku 1996. Študentský spevokol odvtedy prešiel mnohými personálnymi premenami; každá z jeho podôb bola špecifickou konšteláciou stabilnej a príležitostnej speváckej i hudobníckej základne. Priaznivé odozvy na prvé CD Sellelleia (LUX media 2005), ktorého vznik inicioval vtedajší správca UPeCe páter Milan Bubák, SVD, podnietili aktérov k pokračovaniu.

Napriek tomu, že album Sellelleia 2 (studio LUX 2010) odzrkadľuje súčasný stav zboru, v mnohom ostáva verný receptúre, ktorú Martina „Tinka“ Peniaková – dirigentka, produkčná a dramaturgička v jednej osobe – použila na prvom CD. Prečo ale nezužitkovať osvedčenú koncepciu? Základom ostal vyvážený pomer ingrediencií: niekoľko zborových worshipov (My Reedemer Lives, Vzdám Ti chválu) a chvál s dominujúcim sólistom (Above All), oslňujúce dueto pozoruhodnej speváčky Janais s manželom Petrom Kothajom (V bludiskách), coververzia hitu od poľských susedov (Błogosławieni), piesne naznačujúce spätosť zboru s misijným prostredím (Žalm 63 Боже Tебя ищу / Bože Tibja išču a Bwana awabariky – Žalm 128 v svahilčine), balady (Nech Tvoj duch preteká) ale aj rockovo odpálené skladby (Máš v duši pieseň) ...

Pozitívnou energiou dokážu poslucháča „nabiť“ hneď úvodné chvály My Redeemer Lives z dielne austrálskeho „hitmakera“ worshipov Reubena Morgana. Tento radostný popevok nachádzame na desiatkach gospelových albumov, ale verzia, v ktorej sa prelínajú hlasy „upecečkárov“ s nástojčivým vokálom Janais sa medzi nimi určite nestratí. Prvým z plusov sú aranžérske riešenia známych piesní, ktoré mnohokrát poznáme z prostredia mládežníckych zborov v zjednodušene okresaných gitarových (prípadne „samohrajkových“) sprievodoch. Hudobná stránka Sellelleie 2 je dotiahnutá skutočne vysoko, najmä vďaka „dvornému“ UPeCe aranžérovi a bandlídrovi Miroslavovi Peniakovi (mimochodom absolventovi VŠMU v Bratislave), ktorý niekoľko rokov naberal skúsenosti v gospelových kapelách (Metelica, Credo) ako aj na scéne populárnej hudby (Tina, Zdenka Predná). Aranžérsky šat, akým zaodel známe skladby je skutočne farebný a nápaditý, naopak v skladbách nesúcich výraznú autorskú pečať (Błogosławieni, V bludiskách) rešpektuje ich víziu a striedmosť. Popri klávesových partoch zvláda Peniak aj perkusie, basgitaru a programovanie rozličných zvukov (mnohé nenápadné muzikantské drobnôstky vyniknú vďaka skvelej práci zvukára Jána „Vasila“ Václavíka). Šťastným bol aj výber hudobníkov, ktorí sa pravidelne alebo príležitostne v UPeCe objavujú (bubeník Marek „Makro“ Hrdinský, perkusionista Dodo Dolinka, basgitarista Jozef Buntaj, gitaristi Jozef „Chosé“ Milko a Pavol Bereza, flautistka Terézia Sobeková, ...).

Ako to pri výbornej kapele zvláda zbor? Vôbec nie zle, aj keď občasná nejednotnosť a nevyváženosť hlasov nepoprie nadšencov spievajúcich nie na svoju, lež Božiu slávu. Nakoniec tak to má byť. Najpresvedčivejšie vyznievajú zboristi vo chvíľach, keď môže „odpáliť“ stálice zo svojho repertoáru: takmer funkovo rozpustilú Tak preber sa s vynikajúcou sólistkou Martinou Kollárovou alebo živelného Skrytého Kráľa s ležérnym Dodom Dolinkom). K emotívne najsilnejším momentom patria Błogosławieni (v Poľsku známi ako Osiem błogosławieństw) Czesława Niemena. Skladba, ktorú rockový harcovník nahral krátko pred svojou smrťou v roku 2004 s domácim all-star tímom (Anna Maria Jopek, Kasia Stankiewicz, Joszko Broda, Mieczysław Szcześniak), mala v Poľsku nevídaný ohlas. Ansámbel spevákov z UPeCe poňal známu Ježišovu reč skutočne osobitým spôsobom a viacerí sólisti sa s expresiou intenzívneho posolstva naplno stotožnili. Nielen kvôli podobným okamihom sa po albume Sellelleia 2 oplatí siahnuť. Je totiž viac než len zvukovou spomienkou pre študentov, ktorým sa Univerzitné pastoračné centrum sv. Jozefa Freinademetza v Mlynskej doline v Bratislave stalo miestom každodenných stretnutí s Bohom a ľuďmi.

Autor je hudobný kritik

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.