Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Prečo mlčí Markovič?

Číslo 4/2009 · Zuzana Danišková · Čítanosť článku: 2719
 

Pre ženu na materskej plynie čas inak, ako bola zvyknutá predtým. Režim dňa, povinnosti aj voľný čas určujú zväčša potreby malého dieťaťa. Keď si však z času na čas unavená zapínam televíziu, mám pocit, že zmyslom verejnoprávnej televízie je skôr zburcovať vo mne zvyšky síl a buď program prepnúť, alebo radšej vypnúť. Prípadne ma donútiť pouvažovať, čo je vlastne na verejnoprávnej Jednotke ešte verejnoprávne.

Aby toho však nebolo málo, problémy sú hneď dva. Jedným je úbohý stav verejnoprávnosti podľa Ficovej vlády, tým druhým hlasné mlčanie starých kritikov. Nespomínate si? Osviežim vám pamäť.

V júni roku 2005 vznikla platforma Iniciatíva za verejnoprávnosť, ktorej sa nepozdávali pomery v Slovenskej televízii. Členovia iniciatívy kritizovali vtedajšieho riaditeľa Richarda Rybníčka a zvyšné vedenie televízie za to, že sa odklonili od atribútov verejnoprávnosti. Marián Slovák, Andy Hryc, Dušan Jarjabek či Milan Markovič sa vtedy zúčastnili aj diskusie Pod lampou na túto tému a apelovali na nízky výskyt pôvodnej tvorby, čím podľa nich verejnoprávna televízia ignoruje svoje základné poslanie. Okrem tejto spornej tézy (ku ktorej sa týmto textom nechcem vyjadriť) im prekážalo stupňovanie duchovnej devastácie, pri ktorej upadá vkus diváka, pretože program, aký STV vysiela, nevychováva národ. Ruka v ruke šli so sťažnosťami o kultúrnosti a verejnoprávnosti aj sťažnosti na aroganciu vedenia a manažmentu televízie či prílišnú suverenitu riaditeľa Rybníčka. Iniciatíva neváhala ísť na najvyššie miesta: bola prijatá prezidentom Gašparovičom, ktorý vyjadril spokojnosť so stretnutím. Bol to podľa neho „prvý krok do veľkej národnej rozpravy o tom, ako má pôsobiť televízia, masmédiá, o tom, ako sa má štát starať o kultúru a vzdelanie svojich ľudí“.

November 2009, riaditeľom televízie je Štefan Nižňanský, teda kandidát koalície, ktorú podporuje prezident Gašparovič aj v minulosti sa sťažujúci poslanec Jarjabek. Ako vyzerá program? Popoludnie pondelka až piatka je venované hudobnému koktailu Kaviareň Slávia (z roku 2003), 11-ročnej telenovele Divoký anjel, slávnemu seriálu Dempsey a Makepeacová (rok 1992). Utorňajší večer (20.00) patrí Drišľakovinám, v stredu večer nám televízia ponúka „inteligentný“ český humor filmom Kameňák 3, vo štvrtok je na rade slovenská tradícia folklóru [sic!] Senzus (Dnes vás baví Senzi Senzus) z roku 1998 a v piatok nie menej inteligentná zábava, kde sa zosmiešňujú nielen deti – Mini talent show. V sobotu večer si môžete oddýchnuť a poplakať pri Pošte pre teba a na nedeľu je písaný Festival televíznej zábavy, ktorý je vždy záznamom rôznorodých starších zábavných programov. Azda stojí za pripomenutie, že dnešný generálny riaditeľ vyhral výberové konanie na svoj post vďaka svojej vízii – projektu „STV – Tvorivá dielňa“.

Pýtam sa teda: vychováva teraz Slovenská televízia takto skonštruovaným programom národ? Neupadá vkus diváka, keď sa na nás každý týždeň hrnie Drišľak a Senzus? Nedvíha pána Jarjabka z kresla, keď si zapne v utorok večer STV 1? Nesľuboval, že „len vlastnou zainteresovanosťou a cieľavedomosťou zastavíme úpadok Slovenskej televízie?“. Podľa prezidentových slov „ak sa občania či ľubovoľný iný inštitút obracia na hlavu štátu s dôverou na riešenie ako k poslednej inštancii, vždy je to signálom, že niečo nie je v poriadku“ – a teda ak sa žiadna Verejnosť za verejnoprávnosť na neho neobracia, môžeme byť spokojní. V štátnej televízii sa nevysiela brak, ale relácie, ktoré kultivujú a zušľachťujú myseľ. Zjavne si to myslia aj herci Markovič, Slovák či Hryc. Veď ak by si to nemysleli, tak by sa tieto morálne autority nepochybne ozvali či usilovali o prijatie u prezidenta Gašparoviča. Nič z toho však nerobia, z čoho logicky vyplýva, že sú spolu s poslancom Jarjabkom so stavom verejnoprávnosti spokojní. Ak by sme dali na toho bývalého poslanca HZDS (dnes Smer), ktorý bol v minulosti zodpovedný za dohľad nad STV počas najhorších mečiarovských čias, možno by sme dokonca došli k záveru, že ciele iniciatívy proti Rybníčkovi z roku 2005 boli konečne slávne naplnené. Pekná bodka za vaším angažovaním pán Markovič, nemyslíte?

Autorka je vysokoškolská pedagogička, momentálne je na materskej dovolenke.

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.