Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Utrpenie, láska a milióny

Číslo 1/2009 · Jaroslav Daniška · Čítanosť článku: 2707
 

Milionár z chatrče (Slumdog Millionare, Veľká Británia/USA, 2008, 120 min.) Réžia: Danny Boyle, námet: Vikas Swarup, scenár: Simon Beaufoy, kamera: Anthony Dod Mantle, strih: Christopher Dickens, hudba: A.R. Rahman. Hrajú: Dev Patel, Anil Kapoor, Irrfan Khan, Madhur Mittal, Freida Pinto a ďalší.

Silný príbeh, jednoduché univerzálne pravdy a osem oskarov, tak by sa dal zhrnúť úspech americko-indického filmu Milionár z chatrče. Dej tvoria otázky televíznej súťaže Chcete byť milionárom? a mladý Ind Džamal ich zodpovie všetky od prvej až po poslednú a stane sa milionárom. Film však neoslavuje peniaze a vlastne ani vedomosti. Pred poslednou otázkou ho v televíznej show sleduje celá India a negramotný Džamal triumfuje ešte predtým, než poslednú otázku zodpovie. Vlastne by ju nemusel ani zodpovedať, pretože dôvod, pre ktorý išiel do súťaže sa splnil.

Život najskôr malého, dospievajúceho a potom mladého muža menom Džamal sledujeme na pozadí odpovedí v televíznej šou. Všetko je presne tak, ako to poznáme z našich televízií. Kreslo, indický Nikodým, štyri odpovede, tri pomôcky. A ako rastie suma, rastú aj emócie. Jedna úroveň deja prebieha v samotnom štúdiu. Moderátor si najskôr z Džamala, ktorý sa živí ako roznášač čaju, robí žarty. Neskôr s ním na oko sympatizuje, a napokon ho úmyselne navedie na zlú odpoveď a pred poslednou otázkou odovzdá polícii, pretože mal podvádzať. Druhou úrovňou je výsluch na policajnej stanici, ktorý odvádza našu pozornosť na hlavnú časť filmu, životný príbeh mladého Inda. Kulisy tvorí súčasná India so všetkými protikladmi a farbami. Sledujeme chudobu, nekultúrne a nehygienické podmienky života v slume, ale aj bohatstvo, rastúcu strednú triedu, pouličné násilie, bezmoc štátu a moc mafií. Vidíme, ako Džamal, mladý indický moslim, prišiel pri pogrome o matku, sledujeme, ako žije spolu s bratom na ulici a živia sa krádežami a žobraním. Najskôr samostatne, neskôr s malým dievčatkom Latikou a napokon žobrú organizovane, pod dozorom mafie. Mafia sirotám z ulice poskytuje nocľah, jedlo a náhražku rodičovskej lásky. Berie si však ďaleko viac: ich poctivosť, ľudskú dôstojnosť a keď na to príde aj oči, ktoré deťom pre účely žobrania, vypaľujú. Deti sa nedokážu brániť a jediný spôsob, ako môžu prežiť, je pracovať pre mafiu. Vlastne existuje ešte jeden, ale nebol by možný bez rodinného puta. Salim a Džamil sa zachránia, pretože sú bratia, pomôžu si. Salim však nepomôže Latike, ktorú necháva napospas mafii.
Vzťah dvoch bratov pripomína Kaina a Ábela. Salim prešiel rovnakým zlom ulice a zločinu ako jeho brat, na rozdiel od neho však skončí na druhej strane. Stáva sa súčasťou mafie a vo filme vidíme dve vraždy, ktoré spácha. Robí tak pre peniaze. Svojho brata dvakrát zradí a dvakrát zachráni. Na záver prosí o odpustenie. „Pozri sa bratček, tam je náš starý slum,“ hovorí v jednej chvíli z poschodia výškovej budovy ukazujúc na bombajské chatrče, kde vyrástli. Lenže, zatiaľ čo Salim považuje za šťastie to, že sa z tých úbohých chatrčí dostal preč, Džamil ľutuje všetko, o čo pritom prišli. Salim zomiera v momente, keď sa jeho brat stáva víťazom súťaže, z časti preto, že chráni brata pred pomstou mafie.

Vráťme sa však k pointe. Hlavnou osou filmu je utrpenie. Všetky skúšky, všetko utrpenie, ktorým prechádzame a ktoré zvládneme bez pokrivenia duše, nás nielen posilňuje, ale obohacuje. Džamal s utrpením, ktoré mu prichádza do života bojuje a víťazí nad ním. Hlavným motívom jeho konania, a vo filme to nepôsobí vôbec lacno, je láska k Latike. Milionármi nás teda nerobí nejaká súťaž, ale samotný život. Samozrejme, ak máme prečo žiť.

Film je vhodný aj pre mladšieho diváka, nenachádzajú sa v ňom prehnane násilné, ani sexuálne scény.

Copyright © 2005-2023 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.