Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Budúci prezident

Číslo 3/2008 · Vladimír Palko · Čítanosť článku: 2910
 

Opozícia sa musí zjednotiť a musí postaviť spoločného prezidentského kandidáta. Tak nás učia liberálne médiá už rok a tak zvyknú hovorievať politici opozičných strán. Ak má byť zjednotenie funkčné, nesmie byť vykonané pod obyčajným hrubým tlakom, ale musí vykazovať znaky rozumnosti a spravodlivosti. K tomu patrí, že onen spoločný kandidát sa už dopredu hľadá tak, aby naozaj zjednocoval, a nie v skutočnosti svojimi názormi rozdeľoval. Takýto kandidát aj potom, a najmä potom, keď sa už stane spoločným, musí zaujímať stanoviská tak, aby stál v strede opozičného tábora. Inak bude spoločným kandidátom iba na papieri.

Najväčšie bremeno hľadania takéhoto kandidáta je, pochopiteľne, na najsilnejšej opozičnej strane, ktorou je SDKÚ – DS. Pozrime sa, ako si túto úlohu plnila. Do prezidentských volieb v roku 2004 navrhla Eduarda Kukana. Ako si predstavovala, že tradiční antikomunistickí kresťanskí voliči budú voliť Kukana s jeho dlhoročnou kariérou v komunistickej strane, nevedno. Ako mali takíto voliči považovať jeho možné víťazstvo za svoje víťazstvo? KDH plným právom navrhlo svojho kandidáta Mikloška. Kukan totiž nestál hodnotovo a názorovo v strede vtedajšej vládnej koalície SDKÚ – KDH – SMK, ale na jej postkomunistickom okraji.

Do volieb v roku 2009 navrhla SDKÚ – DS Ivetu Radičovú. Radičová hovorí jasne, že nechce nijako sťažiť voľný prístup ženy k potratu. Homosexuálne partnerstvá pripúšťa. Nemalo by to podľa nej byť na úrovni manželstva. Veď iste. Veď vieme, že sa to vždy robí na viac krokov. Týmito postojmi sa Iveta Radičová zaraďuje na ľavé krídlo terajšej opozície. Ako ju majú voliť kresťanskí voliči, ktorí chcú ochranu nenarodeného ľudského života a ochranu manželstva a rodiny?

To, že KDH sa vzdalo možnosti postaviť kandidáta, ktorý ochraňuje ľudský život a rodinu, je ďalším zlyhaním KDH. To, čo je však na tomto zlyhaní obzvlášť nebezpečné, je divadlo vo vnútri KDH. Vedenie KDH totiž predstiera, že to s Radičovej názormi nie je až také zlé. Radičová dokáže verejne citovať pasáž z ústavy o tom, že ľudský život je hodný ochrany pred narodením. Ona i vedenie KDH však vedia to, čo radový kresťanský volič nevie. Že ústavný súd povedal, že z tohto citátu nevyplýva vôbec nič pre ochranu nenarodeného života v prvom trimestri. A že to isté si myslí i Radičová.

Bývalí členovia vedenia KDH, ktorí sa pred rokom márne dožadovali, aby KDH postavilo prezidentského kandidáta, v tomto roku odišli z KDH a založili stranu Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS). Dnes navrhujú za prezidenta svojho člena Františka Mikloška. Keď KDS vznikla, mnohí sa pýtali, či to nie je škodlivé trieštenie kresťanských síl. Na to je jednoduchá odpoveď: Keby nevznikla KDS, v prezidentských voľbách by nebol žiadny kandidát stelesňujúci kresťanské, konzervatívne, tradičné hodnoty Slovenska. Ale keďže KDS vznikla, tak takýto kandidát tu dnes je.

Kresťanskí voliči sú neustále masírovaní ľavicovými médiami, a dnes, bohužiaľ, i vedením KDH, že postaviť kresťanského kandidáta nemá zmysel, lebo tento nemôže zvíťaziť. Posledné prieskumy preferencií kandidátov však ukazujú, že toto je argument i proti Radičovej. Septembrový prieskum agentúry MVK dáva Gašparovičovi zhruba 55 %, Radičovej 30 % a Mikloškovi 5 %. Môže Radičová zvíťaziť?

Pred dvoma týždňami Iveta Radičová zahlasovala v parlamente za potraty pri návrhu poslanca Gaburu na úplné zrušenie zákona o potratoch. Tým sa ocitla na okraji dokonca vo vlastnej strane SDKÚ – DS, lebo jej poslanci sa poväčšine zdržali. O pár dní predseda KDH Pavol Hrušovský povedal, že podpora KDH pre Radičovú trvá i po tomto hlasovaní. Tým zároveň odmietol podporu pre Mikloška. Bolo to v ten istý deň, kedy pápež Benedikt XVI. povedal, že kresťanstvo v Európe môže aj zaniknúť. Bol to zvláštny postoj predsedu KDH: Milí kresťanskí voliči, nepodporujte kresťanského kandidáta, lebo nevyhrá. Podporte kandidátku, ktorá je v najdôležitejších veciach proti vám a ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou tiež nevyhrá. Na takýto obchod platí riekanka: Čigo, rigo, kapsa, predal koňa za psa.

Kresťania – a širšie ľudia vyznávajúci kresťanské hodnoty – si naozaj musia byť vedomí, že dnes je víťazstvo kandidáta s kresťanskými postojmi naozaj málo pravdepodobné. Dnes sa však rozhoduje o inom. Či vôbec sa má v budúcich rokoch objavovať na politickom kolbišti kandidát, ktorý bude kresťanské postoje neochvejne obhajovať. Zmámení kresťania sú opäť presviedčaní, aby to politické kolbište vypratali. Komunisti volia komunistov, nacionalisti nacionalistov, liberáli liberálov. A kresťania? Komunistov, nacionalistov a liberálov.

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.