Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Friedmanova cesta do Indie

Číslo 1/2008 · Albert Otruba · Čítanosť článku: 3298
 

FRIEDMAN, Thomas Lauren: Svět je plochý. Praha : Academia, 2007, 559 s.

Rodičia nám hovorili: „Dojedz tú večeru, ľudia v Číne a Indii majú hlad“;
ja hovorím: „Dievčatá, dorobte si domáce úlohy, ľudia v Číne a Indii majú hlad po vašej práci.“

Začnem úryvkom z denníka Krištofa Kolumba, ktorý si písal počas plavby v roku 1492: „Ich Výsosti sa, ako katolícki kresťania a vladári, milujúci a presadzujúci svätú vieru kresťanskú, nepriatelia Mohamedovho učenia a všetkého modlárstva a kacírstva, rozhodli vyslať mňa, Krištofa Kolumba, do vyššie spomenutých krajín Indie, aby som sa stretol s tamojšími vladármi, spoznal kraje a ľud, ktorý tam žije, a zistil, čo dokáže a ako ho najlepšie obrátiť na našu svätú vieru; naviac mi bolo prikázané nevydávať sa po pevnine na východ, ako je zvykom, ale západnou cestou, ktorým smerom, pokiaľ je známe, sa doteraz nikto nevydal.“

Kolumbus hľadal kratšiu cestu do Indie a vydal sa na západ na troch lodiach. Bol presvedčený, že zem je guľatá, a predpokladal, že sa do Indie dostane, keď bude plávať na západ. Prepočítal sa však v odhade vzdialenosti, lebo si myslel, že zem je menšia. Obyvateľov Nového sveta nazval Indiánmi. Friedman sa vydal do Indie východným smerom cez Frankfurt, letel business triedou s Lufthansou. Stretol sa tam s ľuďmi, ktorí si hovoria Indovia. Kolumbus hľadal hardvér: drahé kovy, hodváb a korenie – zdroje bohatstva svojej doby. Friedman pátral po softvéri: mozgoch, komplexných algoritmoch, znalostnej ekonomike, call-centrách, prenosových protokoloch, objavoch v optickej technológii – teda po zdrojoch bohatstva súčasnosti. Kolumbus bol spokojný, keď Indiánov, s ktorými sa stretol, mohol využiť ako manuálnu pracovnú silu. Friedman sa snažil pochopiť, prečo Indovia berú prácu Američanom. Kolumbus náhodou doplával do Ameriky, ale myslel si, že objavil časť Indie. Friedman sa naozaj dostal do Indie, ale mal pocit, že mnohí ľudia, ktorých tam stretol, sú Američania. Niektorí mali americké mená, iní v call-centrách hovorili s americkým prízvukom a ďalší používali v softvérových laboratóriách americké podnikateľské metódy. Kolumbus ohlásil kráľovi a kráľovnej, že svet je guľatý; vstúpil do dejín ako prvý človek, ktorý to potvrdil. Friedman sa vrátil domov a o svojom objave povedal len svojej žene, a to šeptom: „Myslím, darling, že svet je plochý.“

Thomas L. Friedman, známy a vplyvný americký politológ a publicista, ktorého názory berú do úvahy mnohí politici, trojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny, opisuje novú éru prechodu našej starej zemegule na predkolumbovský plochý svet. Rozoberá posledné roky, v ktorých sa rozšíril internet, zrodil sa web a vďaka prehliadačom a optickým káblom sa ľudia začali prepájať a zdieľať digitalizovaný obsah s ďalšími ľuďmi. Je presvedčený, že na sploštenie sveta, ktorého sme svedkami, sa určite bude spomínať ako na jeden z najdôležitejších bodov obratu v ľudských dejinách, o nič menej významný, ako bol objav kníhtlače či elektriny.

Okolo roku 2000 sa masívne investovalo do technológií, stovky miliónov dolárov išli do rozvoja širokopásmových prepojení, do podmorských káblov a pod. Toto umožnilo pozoruhodný vývoj na celosvetovom pracovnom trhu. Outsourcing sa dostal na fascinujúcu úroveň. V roku 2003 bolo v Indii spracovaných asi 25-tisíc amerických daňových priznaní, v roku 2005 to bolo odhadom už 400-tisíc. V Indii sa každoročne vyškolí asi 70-tisíc mladých ľudí v účtovníctve a zamestnajú sa s nástupným platom sto dolárov na mesiac. Vďaka možnostiam rýchlej komunikácie, náročnému výcviku a štandardizovaným formulárom je možné rýchlo a lacno ich preškoliť na západný daňový systém. Vývoj smeruje k tomu, že každá činnosť, ktorá sa dá digitalizovať, rozložiť na prvky a tie presunúť inde, bude presunutá. Niekto môže namietnuť, že rezeň vám nedonesú. Môžu vám ale rezervovať stôl kdekoľvek na svete. Aj to, že idete do reštaurácie na večeru, môžete rozložiť na jednotlivé činnosti a niektoré outsourcovať. Môžete vyviezť celý objednávací systém a prijatie vašej objednávky na večeru v Prašnej bašte: „Áno, pán Otruba, máme pre vás stôl v záhrade pri fontánke,“ môže povedať človek, ktorý je od vás vzdialený niekoľko tisíc kilometrov.

V mnohých malých a stredných nemocniciach v USA outsourcujú rádiológovia posudzovanie skenov z počítačovej tomografie lekárom do Indie a Austrálie. Väčšinou sa to deje v noci a cez víkendy, keď v nemocniciach neslúži dosť rádiológov, aby to zvládli sami. Má to výhodu v tom, že keď je v USA deň, v Indii je noc, takže americký lekár odošle prácu večer do Indie a ráno ju má hotovú.

Ktorá práca sa nedá outsourcovať? Práca novinára? Agentúra Reuters má 2300 novinárov. Agentúra poskytuje bleskové správy o výsledkoch spoločností a s tým súvisiacim vývojom ekonomiky. Firmy oznámia výsledky a Reuters ich musí dostať čo najrýchlejšie na monitory po celom svete. Následne treba urobiť analýzu výsledkov, získať vyjadrenie dotyčnej firmy, vyjadrenie dvoch špičkových analytikov v danom odbore, získať pár slov od konkurencie, aby sa správa o výsledku zasadila do kontextu. Agentúra Reuters mala v roku 2004 v indickom Bengalúre 300 ľudí pracujúcich na správach. Ich počet plánuje zvýšiť na 1500: v Bengalúre sú mzdy a nájmy pätinové v porovnaní so Západom a to platí aj pre zdravotné poistenie a dovolenky. V Reuters navyše zistili, že indickí zamestnanci sú vysoko motivovaní a veľmi usilujú o zvýšenie svojej odbornosti.

V súčasnej dobe asi 245-tisíc ľudí v Indii odpovedá na telefonické hovory z celého sveta alebo vytáča telefónne čísla a ponúka úverové karty, výhodné nákupy mobilov, prípadne pripomína nezaplatené dlhy. V Amerike patrí práca v call-centrách medzi málo platené a neaktraktívne, ale keď ju presuniete do Indie, stane sa dobre platenou a prestížnou. V indických call-centrách vládne výrazný tímový duch. Mladí ľudia sa nevedia dočkať, aby sa podelili o zážitky z bizarných hovorov s Američanmi, ktorí sú presvedčení, že svojimi rečami vytáčajú niekoho za rohom, a nie na druhom konci sveta. Veľa zákazníkov volá a pýta sa na veci, ktoré nemajú s produktom nič spoločné. Telefonujú napríklad, lebo stratili peňaženku. Mladá Indka v Bengalúre im poradí, aby sa pozreli pod posteľ alebo všade tam, kde ju odkladajú. A oni jej poďakujú za pomoc.

Indické spoločnosti majú osobitné školenia pre svojich zamestnancov, kde ich učia, ako skryť indický prízvuk a nahradiť ho britským, kanadským alebo americkým podľa toho, kam budú telefonovať. Niektorí sa učia stredoamerický prízvuk, lebo pre klienta Delta airlines riešia napríklad aj stratenú batožinu na letisku v Kansas City.

Americkí riaditelia, manažéri si môžu najímať diaľkových asistentov v Indii. Za noc vám napríklad pripravia prezentáciu v Power-Pointe na ľubovoľnú tému alebo urobia rešerš knihy. Tisíce indických učiteliek doučuje cez online prepojenie amerických stredoškolákov a pripravuje ich na maturity.

Outsourcing funguje aj v rámci jednej krajiny. Desiatky reštaurácii McDonald’s v USA majú jedno objednávkové centrum. Prídete autom do drive-in v Oklahome, objednáte si cez mikrofón hranolky, objednávka ide do logistického centra v Missouri, tam sa spracuje a odošle naspäť do kuchyne. Podobne spolupracuje Japonsko s Čínou.

Friedman rozoberá ďalšie javy plochého sveta: uploading, offshoring, insourcing, informing. Rozoberá aj riziká, ktoré by mohli obrátiť proces splošťovania sveta. V Indii, Číne a v krajinách bývalého socialistického bloku sú stovky miliónov ľudí, ktorí dúfajú, že sa stanú strednou triedou. Zároveň však v poľnohospodárskych oblastiach Číny, Indie, Južnej Ameriky a Afriky žijú stámilióny ľudí, ktorí nemajú možnosti a ani nádej dostať sa do strednej vrstvy. Existuje reálne ohrozenie životného prostredia, ak bude mať Čína a India spotrebu ako Západ. Iba v samotnom Pekingu sa predá 1000 áut denne!

Friedman preberá hrozbu terorizmu, pozerá sa na frustráciu arabského a moslimského sveta zo zaujímavého uhlu pohľadu. V arabských krajinách bolo v rokoch 1980 – 1999 prihlásených 171 medzinárodných patentov. Samotná Južná Kórea za ten čas prihlásila 16328 patentov. Hewlett-Packard registruje priemerne 11 patentov denne. Kresťanské Španielsko, kedysi ovládané moslimami, dnes dosahuje vyšší HDP než všetkých 22 arabských krajín dohromady.

Ak abstrahujeme od Friedmanových povinných tančekov, keď ako dobrý neoliberál musel opľuť prezidenta Busha, čím sa zriekol práva na nadčasovosť a posilnil tendenčnosť svojho diela, je to pozoruhodná kniha.

Autor je doktorandom na FF UK.

Copyright © 2005-2024 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.