Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Mať deti je oveľa vzrušujúcejšie než 98% všetkých zamestnaní

Číslo 2/2007 · Albert Otruba · Čítanosť článku: 3602
 

Peter Hahne:
Konec legrace. Německo na kolenou! A co my?
Návrat domů, Praha 2007
Preklad: Pavel Štička

„Hovorili nám, že rodina je zlá. Hovorili nám, že rodina ničí osobnosť. Klamali nám. Rodina je stále ten najlepší zo všetkých spôsobov života. Len ona sprostredkováva lásku, šťastie a bezpečie… Alternatívne spôsoby života stroskotali. A preto: ploďte deti! Zakladajte rodiny! Nič nehovorí proti a veľa hovorí za… Ženy by mali zasa zostávať doma. Mať deti je oveľa vzrušujúcejšie než 98 % všetkých zamestnaní“ – veľký článok o rodine uverejnil ľavicovo orientovaný nemecký magazín Tempo.

Nemecká spoločnosť, nemecká rodina sa nachádzajú v takej kríze, že to už pochopili aj ľavičiari. Situácia je zlá. Je to kríza spoločnosti, ktorá žije pre zábavu.

Nemecká spolková ministerka pre rodinu, seniorov, ženy a mládež (z pohľadu záujmu štátu už seniori predbehli mládež!) Ursula von der Leyen rozprávala zážitok o vzťahu Nemcov k deťom. Pri návšteve USA vstúpila so svojimi siedmimi deťmi do supermarketu a vedúci obchodu ju vítal so širokým úsmevom a slovami: „Si požehnaná.“ O niekoľko mesiacov neskôr išla do nemeckého supermarketu a bola prijatá so slovami: „Hlavne aby tu na nič nesiahali.“

Päťdesiatnik Peter Hahne je nemecký televízny moderátor, diplomovaný teológ a spisovateľ. Je zástupcom riaditeľa berlínskeho štúdia ZDF a členom Rady evanjelickej cirkvi v Nemecku.

Hahne v tejto útlej knihe píše o rozpade nielen nemeckej, ale celej európskej spoločnosti a jej kultúrnej tradície. Nemci sú pred nami asi o 20 rokov. Je to zaujímavé čítanie o našej budúcnosti.

V Nemecku tiká demografická časovaná bomba. Do roku 2050 sa v nemeckej spoločnosti zdvojnásobí počet starých ľudí. Stále menej mladých bude pracovať na stále viacej starých a bude treba zarobiť na ich dôchodky. Nemecko do roku 2050 stratí 12 miliónov obyvateľov. To je viac ľudí, než koľko ich zahynulo vo všetkých krajinách v prvej svetovej vojne. V budúcnosti sa boj o rozpočet bude týkať hlavne dôchodkov a miest v domovoch dôchodcov. Ďalšia vojna bude vojnou generácií. Nemeckí výrobcovia detskej výživy sa už začínajú preorientovávať na výrobu diétnych produktov pre seniorov.

V Nemecku je 14,2 milióna jednočlenných domácností. Viac žien ako mužov, viac ľudí vzdelaných než robotníkov. Každým rokom sa zvyšuje počet tých, ktorí v dôsledku rozvodu, rozchodu, úmrtia alebo z vlastného rozhodnutia kráčajú životom sami. Zúrivý individualizmus kultúry slobodných (singlov) a patologická neschopnosť akýchkoľvek záväzkov majú ničivé demografické následky.

Už pred sto rokmi predpovedal sociológ Max Weber spoločnosť, ktorá bude poznať už len „nábožensko-etický zmysel snahy o zárobok“: „Odborníci bez ducha, pôžitkári bez srdca. Toto nič si nahovára, že dosiahlo nikdy predtým nevídaný stupeň rozvoja ľudstva.“

Bývalý nemecký prezident Rau povedal: „Keď nevieš, odkiaľ prichádzaš, nemôžeš ani vedieť, kam ideš.“ Pre Hahneho existuje len jedna záchrana, návrat ku svojim koreňom, návrat ku kresťanstvu. Pre stále menej rodičov je dôležité odovzdávať svojim deťom hodnoty, ktoré boli pre nich zásadné. Nechcú už svoje deti ovplyvňovať (vychovávať), najmenej nie vo viere, v ich presvedčení, v ich hodnotách. Je to bludná cesta, smutná pre rodičov aj deti. Bývalý prezident Herzog sa pýta: „Čo ponúkame deťom okrem preplnených výkladných skríň?“

Jeden nemecký maturant písal o dnešnej rodičovskej generácii a znelo to ako vyhlásenie bankrotu: „Neukázali ste nám žiadnu cestu, ktorá by mala zmysel. Lebo sami cestu nepoznáte, a prepásli ste príležitosť ju hľadať.“

Je typické, ako sa v spoločnosti žijúcej pre zábavu vytvára subkultúra ľudí, ktorí žijú sami: internet je kontaktným miestom, virtuálne miestnosti s názvami „Schôdzka naslepo“ alebo „Dopoludňajší flirt“ sľubujú bezpečie rodiny s kúzlom neviazanosti.

Súčasní tridsaťroční slobodní budú v starobe veľmi opustení. U toho, kto má deti a vnukov, aspoň občas zazvoní telefón. Dnes si ťažko dokážeme predstaviť, ako to bude vyzerať za niekoľko desaťročí, keď táto spoločnosť slobodných zostarne a bude vyžadovať starostlivosť. Potom totiž končí každá sranda (tento výraz je trochu expresívny, ale je zo slovníka slovenského jazyka a hodí sa). „Niečo je zlé: Moderná podoba rodiny sa väčšinou neplánuje, ale je dôsledkom rozbitých vzťahov.“

Nemecko potrebuje elity, ktoré sa stanú vzorom a dovedú manželov k tomu, aby si zvolili mať deti. Viac než 40 % vysokoškolsky vzdelaných ľudí v Nemecku nemá deti. Na západe krajiny sa 30 % párov rozhodne nemať deti. Nemecko ide veľkou rýchlosťou priamo proti stene. Odborníci sa obávajú spustnutia východnej časti krajiny vďaka ešte väčšiemu odchodu jeho obyvateľov, juhonemecké regióny vidia ako centrá s najväčším rozvojom, dolnosaský kraj Cloppenburg ako kraj s najvyšším počtom detí. Dôvod hojnosti detí v tomto regióne vidia v malom počte zamestnaných žien.

Na nemeckom trhu práce dochádza k prevratu, ktorý značne presahuje následky niekdajšej priemyselnej revolúcie: z dnešného deficitu novorodencov sa zajtra stane deficit uchádzačov o prácu. Kult mladosti v spoločnosti žijúcej pre zábavu, ktorý mnohé firmy podporovali, už doslúžil. Inzeráty s požiadavkou na mladých dynamických pracovníkov (nikto nad štyridsať!) už budú patriť minulosti. Budeme musieť nájsť celkom novú formu podnikania. Podniky budú musieť v budúcnosti pracovať so zamestnancami, ktorých majú teraz, lebo dorastu bude stále menej. Okolo roku 2010 bude mať 58 % pracujúcich 50 rokov.

Nemecko bude mať čo nevidieť obrovské množstvo dedkov a babiek, ale žiadne vnúčatá. Požehnaní budú tí, ktorí budú môcť stráviť pokojnú starobu v mikrokozme svojej vlastnej rodiny.

„Vo svete zvierat by sme už dávno boli odsúdení na vyhynutie,“ píše vydavateľ FAZ Frank Schirrmacher. Tak nejako vyzerá koniec srandy. A preto: Milujte sa a ploďte deti! Dnes sa deti odsúvajú kvôli kariére, novému bytu, autu, dovolenke... Pritom dieťa je oveľa väčšia zábava než 98 % všetkých kariér, nových bytov, áut, dovoleniek...

Autor pracuje v Európskom parlamente.

Copyright © 2005-2024 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.