Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Takto som ich poznal

Číslo 3-4/2015 · František Mikloško · Čítanosť článku: 1389
 

Július Pašteka: Takto som ich poznal. Bratislava: Literárne informačné centrum, Edícia Siete, 2015.

Profesor Július Pašteka napísal 24 pôvodných knižných diel, ktoré obsahujú 9 145 strán. Editorsky pripravil 72 diel, ktoré obsahujú 28 789 strán.

Realizovaných bolo jeho 15 edičných návrhov, ktoré dávajú dohromady 4 950 strán. Preložil dve knihy, spolu 857 strán. A za svoj život napísal 888 príspevkov do zborníkov, knižne a časopisecky publikovaných štúdií a publicistických článkov, ktoré nám dávajú dohromady 6 505 strán. Za svoj život profesor Pašteka napísal teda dohromady 50 246 strán z oblasti divadla, filmu, literárnej vedy, výtvarného a hudobného života, a histórie.

Predstavme si, že by sa teraz otvorili dvere, a pracovníci Univerzitnej knižnice by sem začali nosiť a ukladať na stôl všetky tieto popísané strany. Uložili by ich tu a nechali nás tak, a my by sme v tichu a údive hľadeli na tú horu 50 246 popísaných strán. Za každou jednou stranou je erudícia vzdelanca, vedecké bádanie, desaťročia trvajúca pracovitosť a vytrvalosť, tisícky hodín diskusií a spolupráce s kolegami a priateľmi.

Pán profesor, dnes, keď máte pred sebou túto horu napísaných strán, nemusíte meniť a nemusíte sa hanbiť ani za jednu vetu, ani za jedno slovo.

Ak by som mal tvorbu profesora Pašteku charakterizovať tromi slovami, povedal by som: erudícia, disciplinovanosť, pravdivosť. O erudícii som hovoril vyššie. Disciplinovanosť – koľkokrát som pánovi profesorovi u mňa doma povedal: „Pán profesor, mám dobrú slivovičku z Hukvald. Môžem jeden štamperlík?“ Odpoveď znela: „Ďakujem, neprosím!“ Ako správny pokušiteľ som pokračoval: „Pán profesor, keď nie slivovičku, pohár dobrého vínka!“ Odpoveď: „Ďakujem pekne, neprosím!“ Vďaka osobnej disciplinovanosti pán profesor stíhal v predstihu všetky hororové termíny, ktoré mu vydavateľstvá dávali. A pravdivosť! Pán profesor zvykol hovoriť študentom, ktorých skúšal: „Budem k vám prísny, ale budem na vašej strane!“ S pravdivosťou voči sebe, voči dobe, ktorú žil, i voči ľuďom, s ktorými sa v živote stretal, napísal knihu spomienok na 32 osobností slovenského života: „Takto som ich poznal.“ Odcitujem z konca úvodu, ktorý k nej napísal: „Ako deväťdesiatnika ma vek núti odmlčať sa. Pokiaľ som mohol, snažil som sa do našej kultúrnej tvorby zapojiť. Bolo to právo i povinnosť idealistického intelektuála.“

Áno, pán profesor! Celý svoj život ste idealistický intelektuál. Patríte vrchovate medzi atlasov, ktorí držia slovenské nebo, a robia ho súčasťou toho fascinujúceho príbehu, ktorý sa volá Európa! Patrí vám naša úprimná vďaka!

Príhovor pri príležitosti uvedenia knihy Júliusa Pašteku, Bratislava, Univerzitná knižnica, 3. 2. 2016.

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.