Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Šesťdesiatpercentný medveď

Čislo 3/2013 · Albert Otruba · Čítanosť článku: 1919
 

Pred pár dňami som obedoval v reštaurácii s kamarátkou, mladou praktizujúcou katolíčkou, ktorá mi povedala, že na Pochod za život do Košíc nešla, lebo si myslela, že sa tam všetci budú stále modliť. Dosť ma tým pobavila. Nič totiž nebolo vzdialenejšie od pravdy.

Na košickom pochode bolo vynikajúcich viac vecí. Bol to občiansky hlas. Ľudí, ktorí tu žijú, platia dane a ktorí majú pocit, že pre nich dôležité veci nemajú takú prioritu v spoločnosti, akú by si zaslúžili. V tomto zmysle Košice nadviazali na Sviečkovú demonštráciu z marca 1988. Keď sa slovenskí kresťania angažujú za občianske slobody, má to osobitnú silu. A azda aj historický význam.

50.000 (TASR) až 80.000 (SITA) účastníkov pochodovalo ZA niečo a nie PROTI niečomu. Tento pozitívny náboj sa niesol celou akciou. Videl som veľké množstvo transparentov, po domácky vyrobených, často so značnou dávkou kreativity. Ani jeden nebol negatívny, všetky boli pozitívne. A taká bola aj celá atmosféra pochodu. Radostná. Bola to oslava rodiny a života.

Oslava rodiny nie je iba téma pre pravicu alebo kresťanov. Namiesto siahodlhého dokazovanie jeden citát: „Hovorili nám, že rodina je zlá. Hovorili nám, že rodina ničí osobnosť. Klamali nám. Rodina je stále ten najlepší zo všetkých spôsobov života. Len ona sprostredkováva lásku, šťastie a bezpečie... Alternatívne spôsoby života stroskotali. A preto: Ploďte deti! Zakladajte rodiny! Nič nehovorí proti a veľa hovorí za... Mať deti je oveľa vzrušujúcejšie ako 98 percent všetkých kariér, nových bytov, áut, dovoleniek.“ Tento citát pochádza z veľkého článku o rodine, ktorý vyšiel v ľavicovo orientovanom nemeckom magazíne Tempo.

Pochodovali všetky vekové kategórie. Stredoškoláci, mladé rodiny s deťmi, seniori, vysokoškoláci. Na pódiu hrali kapely, veľká časť trasy pochodu bola ozvučená, vo vzduchu sa vznášala hudba. Ľudí bolo toľko, že stojac v strede Hlavnej ulice, po hodine a pol sme si povedali, že by sa to už mohlo pohnúť, pričom čelo sprievodu už hodinu pochodovalo. Keď začiatok sprievodu urobil veľký oblúk Košicami a vrátil sa znovu na Hlavnú – koniec sprievodu ešte nevyrazil.

Ako povedal jeden môj priateľ – šesťdesiatpercentný medveď sa práve zobudil.

Autor pracuje v reklame.

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.