Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Editoriál

Číslo 1/2016 ·   · Čítanosť článku: 1842
 

Vážení čitatelia, milí priatelia,

držíte v rukách nové číslo revue Impulz. Opäť sme sa pokúsili o špeciálne vydanie, tentoraz číslo nemá jednu tému, ale dominujú mu historické články. Upozorním aspoň na štyri z nich.

Keďže Slovenskom otriasa masívny korupčný škandál, prinášame text o korupcii v Uhorsku. Jednou z politicky (nie až tak spoločensky) polarizujúcich tém v posledných rokoch je diskusia o manželstve. Prinášame preto text, ako spor o manželstvo rezonoval v minulosti, keď sa riešili otázky zmiešaných manželstiev a rozvody. A domáca politika provokuje bujarými koalíciami a rôznymi konfliktami, často nepochopiteľnými, preto sme vybrali text, ktorým si pripomíname dôležité voľby z roku 1946. Aj vtedy vznikali v spoločnosti rôzne politické koalície, ktoré si vynútila doba, ale najmä politická elita bola schopná zareagovať na hlavný problém doby a ponúknuť politickú alternatívu, čo nám zase dnes – v krajine so zlou vládou a zlou opozíciou – tak chýba. A napokon, príbeh svätca Maximiliána Kolbeho, ktorý je u nás dobre známy, a to najmä jeho martýrium. Menej známa je ale jeho „kolakovičovská“ misionárska zanietenosť pre Japonsko a Čínu, poľsko-slovenský autor nám preto približuje práve túto časť jeho života.

Okrem týchto textov si dovolím upozorniť na dôležitú esej Vladimíra Palka, reportáž Martina Leidenfrosta o chápaní etiky v dvoch kútoch Európy a úvahu o tom, ako o migrácii pred pol tisícročím rozmýšľal Niccolò Machiavelli.

Vážení priatelia,

toto číslo otvára nový ročník našej revue, dovoľte mi preto, aby som vás poprosil a súčasne požiadal, aby ste si predĺžili svoje predplatné na ďalší rok. Som presvedčený, že vás nesklameme a opäť si dáme záležať na každom čísle. Predplatné na rok je stále 15 eur, ak nám ale pošlete vyšší príspevok, budeme váš rozdiel chápať ako dar na podporu nášho časopisu.

Revue Impulz nie je veľká komunita, ale to neznamená, že nerobíme dôležitý časopis a netvoríme dôležitú spoločenskú skupinu. O tom azda medzi sebou – aj keď neskromne, ale predsa – nemusíme pochybovať. Vieme, že to, čo robíme a čo spolu tvoríme, má zmysel a význam. Aby sme ale mohli pokračovať, potrebujeme vašu pomoc. Predplaťte si nás, kúpte predplatné svojim známym alebo nám darujte sumu, ktorú si môžete dovoliť, sme na to odkázaní. Nepreháňam a prosím o pochopenie.

Za všetkých kolegov vám ďakujem a prajem radosť z čítania nového čísla.

Jaroslav Daniška
šéfredaktor

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.