Impulz Revue Impulz Revue na Facebooku Aktuálne · Archív · Objednávka · Kontakt

Tušené ostáva v tieni

Číslo 2/2011 · Ladislav Volko · Čítanosť článku: 3125
 

Štefan Bučko: Tušené ostáva v tieni, Petrus, 2011

Je to po všetkých stránkach krásna knižka. Iná ani byť nemôže, veď ju vydalo vydavateľstvo Petrus a jeho šéf Peter Chalupa si dal do pracovnej náplne, že iné ako krásne knižky vydávať nebude a doposiaľ drží slovo. Je krásna výtvarne (dizajn a zalomenie Peter Brunovský), doplnená ilustráciami Alexeja Vojtášeka a tie sú povznášajúce, plné pokory pred svetom a rozšafné zároveň s tieňom nostalgie, plné poézie. Zbierka má aj matematicko-geometrický rozmer: všimnite si, verše, akoby uložené do presnej ohrady, to zhutňuje významy a nedovolí tárať. A poézia v tejto knižočke je ako výnimočné staré víno odložené v inej priehradke ako tie ostatné každodenné. Jej autor je nám dobre známy – Štefan Bučko – ale ako odklínač poézie, ten, čo nám roky približuje krásne slovo básnikov svojim zvučným nezameniteľným hlasom, tvárny herec prvej scény Slovenska. Takých ako on nie je veľa. Nežijeme poetické časy, dovolili sme si zbastardiť aj duševný priestor. O to viac si treba vážiť tých, čo slovom poetickým sa snažia prehlušiť ten huriavk neokrôchancov. Ďalší z šíriteľov poetického slova, Ferko Kovár pokrstil na cestu kvapkou červeného vína zbierku svojho kolegu a zinterpretoval poetickú impresiu.

Štefan Bučko nie je obyčajným debutantom. Jeho poézia je jeho život. Jeho úvahy, sentencie, eseje v malom nie sú ekvilibristikou, ktorou sa chce ukázať ako zvládol básnické remeslo. Je v nej vyšší princíp mravní ako hovorieval pán profesor z krásneho filmu Vyšší princíp. Je na zemi a predsa v oblakoch, je realistická a predsa plná duchovnosti a otázok. Irónia i sebairónia je mu vlastná, aj vo veršoch. „Zavše sa do nich votrie pochybnosť, zavše skepsa, napriek tomu z nich cítiť autorovu vnútornú harmóniu. Pokoj, ktorý plodí túžbu po jednoduchosti, po akomsi prostom uchopení už beztak deprimujúcej zložitej reality života. Toto všetko dáva poézii Štefana Bučka univerzálny rozmer a robí ju hlboko ľudskou“ – napíše v predslove básnik putovania, slova a štetca Robert Bielik. Treba iba pokorne súhlasiť.

Sú to hovory so sebou, úvahy pre nás, blízkych i tých, čo sa nimi stanú, keď budú čítať tieto verše. „Pýtať sa/ a nezúfať, že nieto odpovedí, / neprijať pohár/ aj vtedy, keď ťa najviac smädí./ Živiť sa pravdou,/ keď lož ti sladko rozmaznáva uši,/ zachovať pokoj,/ keď ten tvoj ti stále niekto ruší./ (z básne Dcérke s.33). alebo: „Nemôžem pýchu más/ ukájať v svojom náručí!/ Dožičte láske čas/ pokore nech ma naučí!“

Aké jednoduché: pravda, láska, pokora, úcta, vôľa, túžba, nádej, viera – obyčajné veci, ktoré strácame po ceste, ktorú sme si sami vybrali a vzápätí máme tisíc výhovoriek a dôvodov, prečo ich musíme opúšťať. Bezostyšne klamať, podvádzať, ponižovať seba a iných, závidieť do nepríčetnosti a zohýbať chrbty...čo sme to za bytosti?! Slováci prelietaví vtáci a vraj pohostinní... aj to príde čitateľovi Bučkovej poézii na myseľ, keď je s ňou sám. Jeho poézia by nebola úplná, keby v nej nesídlila Adrienka, jeho poetická žienka. S ňou vedie hovory pre nás a o nás. A ešte s jednou žienkou, ktorej píše posolstvo, najmä v básni Dcérke, ale nielen v nej, s vlastnou dcérou Andrejkou, dotýkajúce sa až príliš aj nás, ostatných.

Zbierka obsahuje aj CD s nahrávkou básnikovej poézie. Interpret pochopil autora, aj keď sa neraz sporili, a jeho známy hlas preniká k nám možno ešte nástojčivejšie ako keď máme otvorenú knižku a čítame si sami pre seba. Fragmenty hudby z autorských CD Adrieny Bartošovej Znovuzrodenie (2006) a Trojlístok (2010) sú rovnocennou súčasťou prejavu. K hercovi a interpretovi sa pripojil básnik a nie hocijaký. Dozrel ako to staré dobré víno, aby mohol hovoriť s Ním, klásť mu otázky a niekedy i tušiť odpovede. Poézia bola v ňom stále, tušené ostáva v tieni ako tajomstvo, ktoré treba odhaľovať, ale ktoré vždy tajomstvom ostane. Štefan Bučko tento rozmer svojej osobnosti dlho tajil, ale neutajil, čo je dobré pre nás a slovenskú literatúru.

Autor je básnik a bývalý veľvyslanec SR v Indii.

Copyright © 2005-2022 Impulz, všetky práva vyhradené.
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.